PROJEKTY
Klíče pro budoucnost našich dětí III.
Projekt na rozšíření, modernizaci a zkvalitnění zájmového vzdělávání dětí a mládeže v oblasti přírodních věd, polytechnické výchovy a práce s digitálními technologiemi v oblasti zájmového vzdělávání.
Realizace projektu bude zahájena v roce 2024 a ukončena ve 4. čtvrtletí roku 2025.
Projekt „Klíče pro budoucnost našich dětí III.“ je spolufinancován z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) pro období 2021 – 2027.
Registrační číslo: CZ.06.04.01/00/23_094/0004538
Schválená výše dotace činí 31 641 335 Kč.
Jaké budou výsledky projektu?
Předmětem projektu je realizace odborných multifunkčních učeben virtuální a rozšířené reality ve střediscích volného času a domu dětí a mládeže (dále SVČ, DDM), včetně zajištění plné konektivity budov.
Kde bude projekt realizován?
-ve Středisku volného času Ostrava Zábřeh na ul. Gurťjevova
-ve Středisku volného času Korunka – (na Středisku Korunní na ul. Korunní v Ostravě Mariánských Horách, ve Středisku turistiky na ul. B. Martinů a Středisku přírodovědců na ul. Čkalovova v Ostravě Poruba)
-ve Středisku volného času Ostrava – Moravská Ostrava na ul. Ostrčilova
-v Domě dětí a mládeže Ostrava – Poruba (v budově na ul. M. Majerové a v budově na ul. Polská -v Ostravě – Poruba a v budově DDM v Plesné).
Město Ostrava získalo ze státního rozpočtu prostřednictvím Ministerstva vnitra ČR v rámci partnerství s UNHCR prostředky určené na podporu adaptace a integrace Ukrajinců ve městě. Finance budou využity např. na letní příměstské tábory pro děti organizované ostravskými středisky volného času, na zajištění překladů dokumentů pro potřeby procesu nostrifikace, na přímou terénní práci a poradenství nebo na preventivní činnosti v místech ubytování a v lokalitách s vyšší koncentrací držitelů dočasné ochrany.
Projekt „Podpora adaptace a integrace držitelů dočasné ochrany v Ostravě 2023“ navazuje na úspěšně realizované projekty z roku 2022 s modifikací aktivit dle potřeb cílové skupiny a s ohledem na vývoj situace v čase.
![]() |
![]()
|
Projekt Řemeslná dílna na Středisku turistiky v Ostravě - Porubě
Projekt byl realizován v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) na základě rozhodnutí – identifikační číslo 117D03G001835 ze dne 27. 4. 2022.
Číslo výzvy: 047/06_16_066/ITI_15_01_001
Název výzvy: 20. výzva ZS ITI Ostrava v IROP, SC 2.4. Neformální vzdělávání ve vazbě na Výzvu IROP č. 66. Infrastruktura pro vzdělávání – integrované projekty ITI, prioritní osa 2 Zkvalitnění veřejných služeb a podmínek života pro obyvatele regionů, SC 2.4. Zvýšení kvality a dostupnosti infrastruktury pro vzdělávání a celoživotní učení
Projekt byl realizován ve Středisku turistiky v Ostravě-Porubě (součást Střediska volného času Korunka).
Cílem projektu bylo vytvoření nové odborné polytechnické učebny určené pro zájmové a volnočasové vzdělávání, které SVČ Korunka poskytuje. Aktivity v řemeslné dílně jsou zaměřeny na výrobu jednoduchých i složitějších předmětů, např. práce s dřevem a různými materiály, práce se smaltem a různými slitinami. Součásti výrobků budou vytvořeny na 3D tiskárnách, které jsou součástí řemeslné dílny. Aktivity v řemeslné dílně jsou spojením manuální zručnosti a používání IT technologií, zejména virtuální reality v kontextu vyráběných předmětů a vyhledávání původu a složení jednotlivých materiálů. Touto unikátní a ojedinělou vzdělávací aktivitou s propojením jednotlivých oborů chceme přispět k chápání souvislostí při vzniku přírodních materiálů a výrobě umělých materiálů. Aktivity tak propojí manuální zručnost žáka se získanými vědomostmi a uměním prezentovat svůj výrobek se všemi souvislostmi.
Součástí dílny jsou také různé druhy stavebnic.
Kromě dvou zájmových útvarů připravujeme v řemeslné dílně také výukové programy pro žáky základních škol a zajímavé workshopy.
Projekt podporuje realizaci kroužků pro žáky ZŠ s cílem podpory polytechnického vzdělávání, digitálních kompetencí a gramotností.
![]() | ![]() | ![]() |